Ansell ActivArmr RIG0011B Electrical Insulating Glove
Previously known as E013B
Specifications :
1. Color black
2. Size 7, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 11, 12
3. Length 280 mm / 11”
4. Material coating natural latex rubber
5. Style cuff straight cuff with rolled beaded edge
6. Quantity 1 pair/bag, 10 pairs/carton
Facebook
Twitter
LinkedIn
Deskripsi
Features :
1. With standards CSA, NFPA and OSHA
2. Donning and doffing are simplified by their smooth finish
3. Electrical insulating glove class 00 are made with natural rubber latex
4. They are arc flash certified (APC 1 in combination with 96-002 leather protector)